Friday June 26: workshop day – tools, skills, and issues.

Registration: 9:30-10am

workshops 10am-1pm
* Urban Screen – Morgan Barnard
* Introduction to Copyright in NZ – Bronwyn Holloway-Smith and Matthew Holloway.
Registration 1:30-2pm

workshops 2pm-5pm
* Leonardo Education Forum Aotearoa – Su Ballard and Trudy Lane
* Introduction to Arduino and physical computing – Phil Lindsay
* Installing open source software – Brenda Wallace

Friday Evening June 26: Exhibition opening and film screening

6pm Opening of exhibition, curated by Siv B. Fjaerestad
Enjoy Public Art Gallery, Level 1/147 Cuba Street

8pm Film Screening, curated by Alex MacKinnon
Thistle Hall, cnr Cuba and Arthur Streets

* screenings:
Daniel Crooks – static No. 10 (falling as a means of rising)
Janine Randerson – Rorschach Clouds
Sam Hamilton and Eve Gordon – Pixle Dust
Kurt Adams – White Drawing
Nathan Pohio – Landfall of a Spector

* Live performances with film:
Expansion Bay
Tim Coster (film by Aliki Boufis)
Discomedusae (film by Edie Stevens and Discomedusae)

Saturday June 27: Conference
Victoria University School of Design, 139 Vivian Street

9:00 to 9:30 Registration
Tea, Coffee, and Bikkies
Victoria University Design Campus atrium, Vivian Street.

9:30 to 10:00 Introduction
Notes from the ADA Chair (Zita Joyce)

10:00 to 11:30 Keynote
Phil Dadson: Digital Resonances

11:30 to 11:50 Morning tea

11:50 to 13:00 Short presentations:

  • Peter Gorman – Toward a Mind Controlled Strange Attractor
  • Morgan Barnard – Improvisation as a methodology for content creation in Live Cinema
  • Emil McAvoy – A New Mediation of New Zealand Government Photography
  • Max Bellamy – Microcosms
  • Stella Brennan and Zita Joyce – Cloudland
  • Laura Preston – The Future is Unwritten exhibition as proposition
  • Tim Coster – Beyond digital processing and distribution

13:00 to 14:00 The ADA Free Lunch

14:00 to 15:30 Critical Conversations: developing art discourse in New Zealand
CHAIR: Stella Brennan
CONVERSANTS: Charlotte Huddleston and Jude Chambers

15:30 to 16:20 Afternoon tea and visit to Enjoy exhibition

16:20 to 17:30 Short presentations:

  • Simon Fraser – Digital Design at Victoria University
  • Nathan Thompson – Concrete Shoes- music from the groove
  • Martyn Coutts – Wayfarer: Instrument of Change
  • Nathan Pohio – Between the Devil and the deep blue sea
  • Sally McIntyre – Radio Cegeste
  • Johann Nortje – Performing Digital Digital Spaces
  • Damian Stewart – Post-Conceptual Art: escaping the flood of concepts

17:30 to 20:30 Free time

20:30 to 22:00 Networked Keynote
Su Ballard talks with Matthew Fuller (London) and Eric Kluitenburg (De Balie, Amsterdam)

Sunday June 28

10:00 to 11:30 Conversation: Materiality in digital art
CHAIR: Morgan Barnard
CONVERSANTS: Su Ballard and Julian Priest

11:30 to 11.50 Morning tea

11:50 to 13:00 Conversation: Forging material connections beyond art
CHAIR: Janine Randerson
CONVERSANTS: Caro McCaw, Rachel Rakena, and Lawrence McDonald

13:00 to 14:00 The ADA Free Lunch

14:00 to 15:00 Short presentations

  • Zita Joyce – Electrosmog International Festival of Sustainable Immobility
  • Karen Karnak – Embodiments of the author in MediaWiki research tools
  • Phil Lindsay – Christchurch Creative Space
  • Naomi Lamb – ‘VJ’ is not a dirty word – Complexities in using the term VJ
  • Andrew Ruthven – Linux.conf.au 2010
  • Giles Whitaker – Interactive abstract painting

15:00 to 15:30 Conference closing…
An open mic session for feedback, continuing discussions, and plans

15:30 to 17:00 Afternoon tea and soccer